Porównanie kosztów smarowania ręcznego i automatycznego
Ciężkie maszyny, takie jak koparki, spychacze, traktory czy kombajny, pochłaniają duże ilości kapitału. Muszą jak najwięcej pracować, aby umożliwić zwrot z inwestycji, a smarowanie jest podstawowym warunkiem, aby to osiągnąć. Jak wiadomo, smarowanie można wykonywać ręcznie lub automatycznie. Porównajmy koszty związane z oboma metodami smarowania.
Smarowanie Ręczne
Inwestycja | jednorazowa | $
Cena pistoletu do smarowania, w zależności od wybranego modelu, może osiągnąć kilkaset dolarów. Niezależnie tego, czy wybierzesz pistolet ręczny, zasilany powietrzem czy zasilany bateryjnie, początkowa inwestycja będzie znacznie mniejsza od automatycznego smarowania.
Konserwacja | cykliczna | $$$$
Częstotliwość smarowania ręcznego nie tylko pochłania więcej czasu i pracy, ale oznacza także wyższe koszty. Smarowanie ręczne przyspiesza zużywanie się części, a więc podwyższa koszty konserwacji i robocizny w przypadku napraw.
Smar | cykliczna | $$$
Przy smarowaniu ręcznym trudno jest określić odpowiednią dawkę smaru dla każdego punktu smarowania. Marnowane są duże ilości smaru, zwłaszcza że smarowanie jest często używane do oczyszczania. To dodatkowo zwiększa koszt.
Przestój | cykliczna | $$$
Dla bezpieczeństwa na czas smarowania ręcznego maszyny są wyłączane. To ma katastrofalny wpływ na wydajność, ponieważ każda godzina przestoju maszyny kosztuje dodatkowo 50 $
Automatyczne Smarowanie
Inwestycja | jednorazowa | $$$$
System automatycznego smarowania kosztuje znacznie więcej od pistoletu do smarowania. Jednak taka inwestycja nie musi być przeszkodą. Koszt systemu automatycznego smarowania dla typowej maszyny o wysokiej wytrzymałości waha się w przedziale od 3000 do 4000 $.
Konserwacja | cykliczna | $
W przypadku automatycznego smarowania znacznie niższe są koszty robocizny: system przejmuje odpowiedzialność za smarowanie. Operatorzy muszą jedynie napełnić zbiornik. To oznacza również, że znacznie mniej zużywają się części, więc koszty utrzymania też są niższe.
Smar | cykliczna | $$
System automatycznego smarowania zapewnia dokładną dawkę smaru w regularnych odstępach czasu. Żadna ilość smaru nie jest marnowana. Dzięki ciągłemu smarowaniu nie ma potrzeby dodatkowego czyszczenia. Koszty smarowania ulegają znacznemu zmniejszeniu.
Przestój
Prawdopodobnie największa różnica w porównaniu ze smarowaniem ręcznym: urządzenia nie przestają pracować podczas smarowania. Nie trzeba ich wycofywać z eksploatacji. Nie ma żadnych przestojów, nigdy.
Jak obliczyć zwrot z inwestycji w system automatycznego smarowania?
Zwrot z Inwestycji (ROI)
Zwrot z inwestycji (ROI) jest wskaźnikiem, który mierzy efektywność i okres zwrotuz inwestycji. Przestoje maszyn mają natychmiastowy wpływ na ROI oraz na rentowność urządzeń budowlanych i górniczych. Aby obliczyć wartość tego wskaźnika, należy porównać koszt systemu automatycznego smarowania (ALS) oraz koszt smarowania ręcznego, w tym koszty przestoju.
Dane wykorzystane do obliczenia
- Urządzenie: Koparka Caterpillar 320
- Liczba punktów smarowania: 20
- Roczne użytkowanie maszyny: 220 dni
- Koszt przestoju maszyny: 60 PLN/godz
System automatycznego smarowania
- Koszt: 17500 PLN
Robocizna ręczna
- Smarowanie: codziennie
- Koszt robocizny: 60 PLN/godz
- Cykl Smarowania: 20 minut
Krok 1
Oblicz roczny koszt ręcznego smarowania
Koszt robocizny (PLN/godz)
Koszt przestoju ($/godz)
Liczba punktów smarowania
Czas na smarowanie jednego punktu (godz)
Częstotliwość
Roczne użytkowanie maszyny
Roczny koszt ręcznego smarowania
60
+ 60
x 20
x 1/60
x 1/1
x 220
= 17160 PLN
Krok 2
Porównanie kosztu związanego z systemem automatycznego smarowania (ALS) i rocznego kosztu smarowania ręcznego
Koszt zainstalowania ALS
Roczny koszt ręcznego smarowania
Zwrot z inwestycji
17500 PLN
/ 17160 PLN
= 1.02
ROI = 12 miesięcy i 7 dni
Systemy automatycznego smarowania są zbudowane tak, aby pracowały optymalnie przez wiele lat, przy minimalnych nakładach na konserwację, takich jak np. wkłady napełniające.
Nigdy nie zapomną o smarowaniu: systemy automatycznego smarowania niezawodnie zapewniają stałą ilość smaru, utrzymując zawsze świeże smarowanie na łączeniach maszyny, ale nigdy nie używając nadmiernych ilości.
Dzięki stałemu podawaniu smaru system automatycznego smarowania chroni łączenia przed zanieczyszczeniem, eliminując potrzebę oczyszczania.
Ponadto maszyny nie trzeba wyłączać z eksploatacji na czas smarowania — to dodatkowo zwiększa wydajność.
8 Powodów Systemów Automatycznego Smarowania
1. Wydajność
2. Innowacyjność
Około 30% naszych systemów automatycznego smarowania zostało opracowane w ciągu ostatnich trzech lat — często jako rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi nie radzą sobie systemy konkurencyjnych marek.
3. Imponujący Zwrot z Inwestycji
Inwestycje w systemy Graco do urządzeń automatycznego smarowania zwracają się bardzo szybko — w większości przypadków szybciej niż w jeden rok. Po tym czasie Twój zakup będzie generować wyłącznie zysk.
4. Rzetelność
Nasze systemy nigdy nie zapomną o smarowaniu: potrafią wybrać najlepszy moment na smarowanie i precyzyjnie odmierzyć potrzebną ilość smaru. Są zbudowane tak, aby pracowały optymalnie przez wiele lat, przy minimalnych nakładach na konserwację, takich jak np. wkłady napełniające.
5. Lokalne Doradztwo Techniczne
Dystrybutorzy Graco są strategicznie rozmieszczeni we wszystkich największych ośrodkach gospodarczych. Możliwość szybkiego i łatwego pozyskiwania części i materiałów – które są zawsze dostępne – pozwala szybko uruchamiać i naprawiać maszyny.
6. Obsługa Klientów na 6+
Graco obiecuje swoim klientom najlepszą obsługę — za każdym razem. Oferujemy również szkolenia organizowana w naszej siedzibie i w formie tutoriali dostępnych online.
7. Prostota
Korzystaj z łatwego w obsłudze systemu automatycznego smarowania składającego się tylko z kilku komponentów: pompy, miernika, sterownika, złączy i akcesoriów. Pomożemy w instalacji!
8. Sprawdzona niezawodność
Dzięki niemal 90-letniemu doświadczeniu
w produkcji urządzeń klasy premium przeznaczonych do szerokiego zakresu zastosowań firma Graco jest branżowym liderem w dziedzinach transferu płynów i systemów smarowania.
Automatyczne Smarowanie Zmniejsza Koszty i Zwiększa Zysk z Inwestycji
Wydajność urządzeń o dużej wytrzymałości jest bezpośrednio związana z czasem pracy. Aby uzyskać większy zwrot z maszyny, trzeba zoptymalizować jej czas pracy. Najlepszym sposobem jest skrócenie czasu na przeglądy i konserwacje. Najbardziej decydującym czynnikiem jest smarowanie, które jest czynnością regularną i czasochłonną. System automatycznego smarowania, który automatycznie smaruje instalację podczas pracy, jest najlepszym sposobem na optymalizację czasu pracy maszyn terenowych.
Inwestycja w system automatycznego smarowania może się wydawać kosztowna, ale jak widać w naszym przykładzie, typowa maszyna, np. koparka Caterpillar 320, zwraca się zaledwie w dziewięć miesięcy. To oznacza, że inwestycja się zwraca już po trzech kwartałach. Po tym czasie Twój zakup będzie generować wyłącznie zysk.